Teoria
Helitöötluse tehnoloogia töötati välja 20.nda sajandi keskel, kui levis magnetlindile salvestamine. Algselt kasutati tavalisi lintmagnetofone (reel-to-reel), linti lõiguti tavaliste kääridega ning kleebiti spetsiaalse kleeplindiga. Juba analooghelitöötluse aegadest on kasutatud seadmeid, mis on sisendsignaali kuidagi töödelnud, moonutanud ja siis originaalist erineva väljundsignaali saanud. Selliseid seadmeid nimetatakse signaaliprotsessoriteks (signal processors).
Tänapäeval kasutatakse digitaalseid heliredaktoreid (digital audio editor), milliste seas oli üks esimesi «Sound Designer» firmalt Digidesign (1980.ndate lõpus). Digitaalne heliredaktor kasutab digitaalseid signaaliprotsessoreid DSP (Digital Signal Processors) mis on sageli loodud varasemate analoogseadmete eeskujul. Digitaalne heliredaktor (digital audio editor) on arvutiprogramm helitöötluseks, mis võimaldab:
digitaalselt salvestada helimaterjali arvuti mäluseadmetele ühest või enamast sisendist (input);
- määrata heliklipi alguse, lõpu ja kestuse;
- kombineerida (mix) omavahel erinevaid heliklippe, seades seejuures ka nende helitugevust ja panoraamimist (pan) stereokanalite vahel;
- rakendada heliklipile efekte.
Tänapäeval räägitakse ka digitaalsetest helitöötlussüsteemidest DAW (Digital Audio Workstation), mis on heli salvestamiseks, töötlemiseks ja taasesitamiseks loodud süsteemid. Termin DAW viitab mitmerealisele (multitrack) helitöötlustarkvarale koos kõrgekvaliteedilise riistvaraga. Tänapäeval võib praktiliselt iga koduarvuti võib mitmerealise helitöötlustarkvaraga ja toimida DAW’ina. Olemas on kahte tüüpi DAW süsteeme:
Arvutil põhinevad (Computer-based DAW), mis koosnevad kolmest põhiosast:
- arvuti, ADC-DAC ehk helikaart ja helitöötlustarkvara. Sellist lahendust eelistavad näiteks paljud kommertsraadiojaamad.
- Integreeritud süsteemid (integrated DAW), mis koosnevad mikseripuldist (mixing console), kontrollpaneelist ja digitaalsest liidesest ühel seadmel. Sellised süsteemid olid eelistatud, kuni arvutid muutusid DAW tarkvara jaoks piisavalt võimsateks.
- Helitöötlusvõtteid, efekte saab sõltuvalt kasutatavatest vahenditest rakendada reaalajas (realtime) või mitte-reaalajas (non-realtime).
DAW on audio salvestamise, töötlemise ja esitlemise süsteem. DAW’ist saame rääkida juba arvuti ja vastava tarkvara olemasolul. Eeldades, et on olemas helikaart ja vähemalt kõlarid. Edasi võib arvutiga ühendada kõiksugu mikseripulte, eelvõimendeid jne.
Heli ehk helilaine on elastses keskkonnas leviv võnkumine. See oleks mõiste lühike definitsioon. Kui läheneda asjale natuke täpsemalt, siis on tegelikult vaja teada kuidas heli tekib, kuidas see levib ning kuidas me sellest aru saame. Seega tahan öelda, et heli koosneb kolmest komponendist:
- heli tekitamine (allikas)
- heli levimine
- heli vastuvõtmine
Praktika
See häälitsusidee tuli mulle pärast ühe mu lemmikfilmi vaatamist, nimelt “Fight Club”. Just see film inspireeris mind oma sõbraga häälele salvestama, kuna filmis on peategelasel isiksuse lõhenemine ja üks tema isiksustest on agressiivne ja energiline, teine aga rahulikum ja passiivsem, samas kui peategelase hääl on sarnane jutustajale, kes kõike räägib. Mina ja mu sõber, nautisime selle projekti loomist
YouTube linki:
Kasutatud kirjandus: https://workkalinkina.wordpress.com/2024/04/08/digitaalne-audio-helitootlusprogrammid-3/